Skauti - Židenice

Zprávy ze střediska

Nové tábořiště u Kdousova

6.3.2019

Po dlouhém hledání a rozvažování jsme se rozhodli uspořádat letošní letní tábory na novém místě. Našli jsme krásnou a velkou louku poblíž obce Kdousov (okres Třebíč) a podepsali s vlastníkem nájemní smlouvu. Bude potřeba postavit táborovou kuchyň, nová kamna, mostky a lávky přes potok a další táborové stavby. Zkrátka, čeká nás spousta práce se zařizováním a zabydlováním, ale těšíme se na to. Držte nám palce!

Nová klubovna bude!

01.12.2018

Projekt přestavby mládežnických kluboven pod Bílou horou uspěl v Participativním rozpočtu města Brna. Je to skvělá zpráva a velký úspěch. Moc děkujeme všem, kdo poslali svůj hlas nebo jinak projekt podpořili, vážíme si toho. Nyní pracujeme na tom, aby se stavba realizovala co nejdříve. Moc se těšíme, těšte se taky :-)

Projekt nových kluboven

14.11.2018

Jak možná víte, o přízeň veřejnosti se v participativním rozpočtu města Brna uchází i projekt přestavby volnočasových kluboven pod Bílou horou: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=947. Pokud se Vám nápad líbí, dejte mu prosím taky Vy svůj hlas, nebo dva :-) Že je přestavba potřebná je asi každému jejímu návštěvníkovi zřejmé a i díky tomu se projekt drží na špici. Do konce hlasování ale zbývá ještě týden a výsledek není nikdy jistý. Snad se tedy vše podaří. Děkujeme za Vaše hlasy a za šíření!

Návštěva z Belgie

27.7.2018

Tábor 94. oddílu přivítal návštěvu belgických skautů a skautek. Není těžké poznat, kteří jsou kteří :-)

Slibový rituál

10.07.2018

Na dívčím táboře proběhl slavnostní slibový oheň, kde složilo svůj slib 12 světlušek a dvě skautky. Je to velká věc pro oddíl, ale hlavně obrovský závazek pro ně samotné. Zároveň také proběhlo předání 30. oddílu do rukou nového vedení. Je skvělé, když dobře rozběhnutý oddíl přebírá šikovný tým s novými nápady, jako je tomu v tomto případě.

Ahoj po prázdninách

31.08.2017

Letí prázdniny končí, na táborech složila řada mladších členů svůj skautský slib a my máme radost , že je nás tolik. Pro velký zájem dokonce otvíráme další družinku skautů. Těšíme se teď na běžný skautský program během školního roku. Čeká nás spousta výprav a výletů, dobrodružství i menších událostí. Buďte u toho s námi, třeba alespoň na Facebooku.

Tábory v plném proudu

28.7.2017

Naše letní tábory běží na plné obrátky. Je to vždy největší a nejnáročnější akce každého roku, která vyžaduje pečlivou přípravu. Letos pořádáme celkem čtyři tábory - dva čistě dětské a dva určené pro dospělé skauty s dětmi. Turnusy se střídají na našem krásném tábořišti u Telče, v romantickém údolí u potoka mezi lesy a polemi. Program je nabitý a atmosféra parádní. Přejme všem účastníkům dobré počasí a hlavně - silné výzvy a ještě silnější zážitky.

Děkujeme za podporu

12.5.2017

Děkujeme jednotlivcům i institucím za podporu. Naše středisko prožívá náročné období a projevů důvěry a přízně si vážíme, bereme je zároveň jako závazek do budoucna. Jsme ovšem připraveni i na kritiku a náměty k diskuzi, bereme je vážně. Věříme, že jedině skrze kultivovanou debatu se lze posouvat dále, jako jednotlivci i jako společnost.

Nárůst počtu členů

25.02.2017

Od loňského roku máme opět více členů. Meziroční nárůst činí 22 lidí, přišly hlavně děti ve věku 6-11 let. Letos už je nás tedy již neuvěřitelných 157. Tento zájem nás těší, bereme ho jednak jako ocenění naší dobrovolnické práce a jednak jako velký závazek do budoucnosti.
Děkujeme rodičům a všem příznivcům za podporu a důvěru!

Oslava 70. výročí založení oddílu

21.9.2016

Ve čtvrtek 29. září 2016 si připomeneme 70 let od založení brněnského 94. oddílu Junáka. Těsně po válce oddíl založil Mirek Klepáč, který s námi dodnes jezdí na tábory. Je to pro nás významná událost, proto zveme širokou veřejnost, aby s námi toto jubileum oslavila. Akce začíná v 16 hodin odhalením pamětní plastiky v areálu dětí a mládeže pod Bílou horou v Brně-Židenicích, kde máme klubovny. Následovat bude krátký program, koncert skautské kapely a volná zábava. Připraveno bude malé občerstvení. Vstup je zdarma. Těšíme se na vaši hojnou účast.

Tábory jsou za námi

11.8.2016

Všechny naše tábory proběhly v klidu a dobré náladě. Letos naše středisko uspořádalo 14 denní dívčí tábor v Pochni a třítýdenní chlapecký tábor v Kostelní Myslové. Dále proběhly dva turnusy táborů našich starších členů s dětmi a nyní už se blíží "bouračka", tedy zakončení táborové sezóny a vyklizení tábora. Letošní tábory byly ve znamení vysoké účasti, promyšleného a pestrého programu a příjemného počasí s občasným deštíkem. Celkem máme za sebou neuvěřitelných 1750 táborových člověko-dní, to vše bez jediného vážnějšího úrazu nebo nehody. Děkujeme tímto obětavým vedoucím a všem účastníkům táborů. Nejvíce a zejména ovšem děkujeme rodičům dětí, kteří je na tábor vybavují a posílají a umožňují jim tímto zažívat hluboká a nezapomenutelná dobrodružství, které si budou pamatovat po celý život. Díky!

V neděli jsme uklízeli

31.5.2016

V neděli 29. května jsme si udělali pracovní dopoledne a proběhl velký jarní úklid areálu základny pod Bílou horou. S pomocí dobrovolníků z řad aktivních i bývalých skautů, rodičů, sourozenců a příznivců se udělal velký kus práce, i ti nejmenší se přidali. Odstranili jsme rašící vegetaci ve spárách dlažby celé horní terasy, vymetli a vyčistili jsme všechny rýny a dešťové svody, zametli jsme veškeré venkovní prostory od listí a jiného opadu, vysbírali drobné i větší odpadky v celém areálu, proběhl sanační řez suchých větví, které ohrožovaly přístupovou cestu, vyčistili jsme odtokové kanálky na dešťovou vodu v patře i u přístupové cesty a také proběhl důkladný úklid kluboven. Velký dík patří všem, kdo se zúčastnil a přiložil ruku k dílu!

Tradiční Dětský den na Juliánovském náměstí je za námi

31.5.2016

O uplynulém víkendu proběhla tradiční skautská akce pro veřejnost - Dětský den na Juliánovském náměstí. Od pátku tam členové našeho střediska chystali stany a připravovali zázemí celé akce. Sobotního dětského dne se pak zúčastnilo 250 soutěžících dětí a nespočet dalších návštěvníků. Kromě soutěžních i nesoutěžních disciplín proběhla také instruktáž první pomoci, slavnostní nástup se vztyčením státní vlajky a proslovy, připraveno bylo občerstvení v čajovně i malování na obličej, proběhl také pokus o živou skautskou lilii vytvořenou z účastníků. Akce vyvrcholila bohatou tombolou, kde hlavní cenou byla sada na domácí minigolf. Vše proběhlo za slunečného počasí a v pohodové náladě. Akce se konala s podporou radnice MČ Brno-Židenice. Děkujeme všem za příjemně strávené sobotní dopoledne a těšíme se na příští rok.

Ukliďme Česko - na Nopové

18.4.2016

Zapojili jsme se do aktivity Ukliďme Česko. V sobotu jsme si jakožto vysloužilí vedoucí místo dopolední procházky zašli s dětma ke kontejnerům na tříděný odpad na Nopové u školky. Hrábě, kýble, lopata, kolečka a hodinka času stačili na vyklizení prostranství od letitého zašlapaného odpadu. Vydatně nám pomohly i naše děti, které dost bavila hlavně práce s hráběmi ☺.

Jsou nás tři tisíce

7.3.2016

Podle výsledků registrace na rok 2016 počet brněnských skautů dosáhl téměř hranice 3 tisíc. Z toho 2 tisíce jsou děti, další stovky členů jsou pak dospělí, kteří zajišťují vedení akcí a starají se o hladký chod celé organizace. Všichni tito vedoucí bez nároku na honorář věnují svůj volný čas skautování a dělají to, jak je vidět z narůstající členské základny, dobře. Děkujeme také městské části Brno-Židenice za setrvalou podporu v naší činnosti.

Veselé vánoce a šťastný nový rok 2016

17.12.2015

Přejeme našim členům, příznivcům a všem lidem dobré vůle krásné Vánoce a šťastný nový rok plný dobrých skutků a žitých ideálů.

Naše tábory se vydařily na jedničku

1.9.2015

Naše tábory se vydařily na jedničku. Bylo sice horko a vosy, ale taky parádní koupačky, skvělé noční hry, táboráky, výlety a spousta dalšího. Už teď se těšíme na příští léto. Fotky si prohlídněte na webovkách oddílů

Pomoc při bourání tábora - sobota 15.8.

11.8.2015

Po úspěšné táborové sezóně uvítáme jakoukoliv pomoc při bourání tábora a vyklízení tábořiště. Potřebujeme velké auto typu VW Tranzit na dopravu věcí z Kostelní Myslové a zejména pár šikovných lidí z řad rodičů či příznivců ochotných pomoci při této akci. Půjde o demontáž stanů, hangáru a různých táborových staveb, zasypání latrín, nakládku věcí na valník a podobně. Naše středisko zajišťuje občerstvení na místě a samozřejmě hradí veškeré náklady na dopravu.
Sraz je v sobotu v 7:30 na ulici Tenorova 13, příjezd do Brna v sobotu kolem 18h. Dejte prosím vědět vedoucímu střediska na tel.: 721 800 559. Těšíme se na společně strávenou pracovní sobotu!"

Dětský den 6. června

21.4.2015

Jako každý rok, i letos připravuje naše středisko pro veřejnost dětský den. Tentokrát termín padnul na sobotu 6. června. Akce bude jako vždy od 9h zhruba do 14h na Juliánovském náměstí. Můžete se těšit na osvědčené i nové soutěže pro malé i velké, na sladkou odměnu a zejména na skvělou atmosféru. Kdo přijde, nebude litovat

Nabídka pronájmu tábořiště

31.3.2015

Naše středisko nabízí k pronájmu táborovou louku s postaveným stanovým táborem (podsadové stany, tee-pee, kuchyň s jídelnou). Louka leží v krásném prostředí Vysočiny kousek od Telče. Tábořiště bude volné v termínu od 15. do 29. srpna 2015. Zájemci o pronájem tábořiště mohou kontaktovat vedení střediska

Houpačka v areálu funguje

21.10.2014

Po několika letech už zase funguje houpačka v areálu! Přejeme příjemné podzimní houpání

Vítáme všechny nové členy

30.9.2014

Vítáme všechny nové členky a členy, kteří se rozhodli se k nám přidat. Určitě se vám ve skautu bude líbit. Čeká nás podzim plný zajímavých akcí, včetně velké výpravy do Beskyd o podzimních prázdninách. Více podrobností o podzimkách i dalších akcích najdete na webech jednotlivých oddílů.

Chcete se k nám přidat?

2.8.2014

Je vám mezi 5 a 15 lety? Přijďte mezi nás. Nebo máte děti v tomto věku? Zkuste je dát do skautu. Navštivte nás v průběhu září osobně na klubovně, sjednejte si s schůzku s vedoucím u vás doma nebo se pro začátek podívejte na stránky oddílů. Určitě najdete dostatek dobrých důvodů pro skauting.

Ohlédnutí za tábory

1.8.2014

Oba naše letní tábory proběhly na výbornou. Nabitý program, krásné (i když občas bouřlivé) počasí a hlavně dobrá nálada se postaraly o to, že všichni, děti i vedoucí, z táborů odjížděly s pocitem, že to nějak moc rychle uteklo. Děkujeme vedoucím za jejich dobře odvedenou práci a také rodičům, že svým dětem umožnily zažít tato neopakovatelná letní dobrodružství. Už teď se těšíme na příští léto :-)

Skautské dny Židenice jsou za námi

2.6.2014

Letošní ročním skautských dnů je za námi a lze říci, že to byl ročník velmi úspěšný. Na Dětský den 30. května přišlo kolem 250 soutěžících dětí a bezpočtu dospělých. Byly připraveny soutěže, sladké odměny, kolo štěstí, informační stánek a mnoho dalšího. Během slavnostního ceremoniálu promluvili i starosta a místostarosta městské části. Týden nato pak proběhla brigáda s cílem vyčistit Bílou horu od odpadků. V rámci areálu Dětí a mládeže, kde máme klubovnu, jsme posekali trávu, prořezali dřeviny, uklidili hřiště a jeho okolí, vytrhali trávu z dlažby, opravili prolízačky pro děti a mnoho dalšího. Všem účastníkům a našim podporovatelům děkujeme!

Úklid Bílé hory 7.6.2014

15.4.2014

Všechny obyvatele Židenic a příznivce čistého životního prostředí zveme na tradiční úklid Bílé hory. Akce se bude konat v sobotu 7. června od 9 do 12h. Sraz je na vyhlídce u pomníku, kde budou připraveny plastové pytle, pracovní rukavice a další potřeby. V závěru akce vás čeká drobné pohoštění a jistě i dobrý pocit z užitečné práce.

Žideničtí skauti se těší na vaši účast!

Nový název pro české skautské hnutí

31.3.2014

Na základě usnesení valného sněmu Junáka se mění název našeho hnutí na "Junák - český skaut, z.s." Nějaká změna byla nutná s ohledem na nový občanský zákoník, na konkrétním znění názvu se pomocí svých zástupců shodli skauti a skautky celé České republiky. Název je stručný a jasný a bude se dobře pamatovat. Doufáme, že si ho brzy oblíbí členové i veřejnost.

Úklid v areálu klubovny

10.3.2014

V únoru jsme v areálu pod Bílou horou, kde máme klubovny, uspořádali rychlou sobotní předjarní brigádu. Vybrali jsme listí z okapů, uklidili a pohrabali okolí ohniště, zametli jsme hřiště a v celém areálu jsme vysbírali odpadky. Doufáme, že pořádek v areálu nějakou dobu vydrží, alespoň do začátku června, kdy bude tradiční úklid Bílé hory a areálu střediska.

Pronájem tábořiště v srpnu

22.2.2014

V termínu 16.-30.8. 2014 nabízíme k pronájmu naši krásnou táborovou louku včetně kompletně postaveného a vybaveného stanového tábora. Tábořiště se nachází u obce Kostelní Myslová 5 km od města Telč. Kapacita je maximálně 35 osob, k dispozici jsou klasické podsadové stany, dřevěná kuchyň s jídelnou, vojenský plátěný stan "hangár" 5 x 5 m a další vybavení. Tábořiště je vhodné zejména pro dětské a mládežnické organizace, rodiče s dětmi nebo zážitkové kurzy. Pro bližší informace, fotky apod. napište vedení střediska.

Registrace 2014

1.2.2014

Z registrace pro rok 2014 vyplývá, že naše středisko má celkem 125 členů, což je zhruba stejně jako loni. Přibylo zejména nejmladších členů, kteří tvoří naši hlavní výchovnou skupinu. I přesto stále ještě můžeme přibrat kluky i holky ve věku 5-12 let.

Přání do Nového roku

2.1.2014

Všem našim členům, přátelům a příznivcům přejeme do nového roku spoustu zážitků a pevná přátelství

Vánoční dílny

14.11.2013

Všechny zájemce zveme v sobotu 21. prosince na tradiční vánoční dílny pro malé i velké. Budete si moci vyrobit nějaký drobný vánoční dárek a případně se dozvědět i něco více o naší činnosti a vůbec o skautingu

Střediskové volby

1.11.2013

Začátkem listopadu proběhly volby vedoucích střediska a celé střediskové rady. Vedoucí své pozice obhájili a středisková rada v novém složení jim bude jistě poskytovat vydatnou pomoc. Máme rovněž novou revizní komisi a zcela nově máme jmenovanou i funkci střediskové výchovné zpravodajky."

Nový školní rok

23.9.2013

V novém školním roce je nás zase o něco více. V průběhu září přišlo zhruba 20 nových členů, hlavně těch nejmladších. Protože několik baby skautů přešlo do starších, přijímáme i děti ve věku 5-6 let.

Opět otevíráme nábor

20.8.2013

Opět otevíráme nábor. Pokud chcete začít chodit do skautu nebo přihlásit své dítě, neváhejte zavolat, napsat e-mail anebo se rovnou zastavit na první zářijovou oddílovou schůzku 4.9.2013. Těšíme se na vás!

Tábory 2013

3.8.2013

Oba naše tábory proběhly na jedničku! Podívejte se do fotogalerií jednotlivých oddílů (94BO a 30DBO)

Hledáme autodopravce

28.5.2013

Sháníme dopravce s autem velikosti skříňové Avie, který by byl ochoten zajistit sponzorským způsobem (za náklady) odvoz materiálu a vybavení na tábořiště. Jedná se o dopravu Brno-Kostelní Myslová v sobotu 29. června a zpáteční dopravu v sobotu 24. srpna. Budeme rádi za nabídku. Oplátkou můžeme zajistit propagaci na našich webových stránkách a akcích pro veřejnost. Děkujeme."

Termíny táborů

2.4.2013

Byly schváleny termíny a ceny obou našich letních táborů. Podrobnosti zjistíte na webech jednotlivých oddílů.

Roste nám členská základna

6.2.2013

Uzavřeli jsme registraci členů pro rok 2013 a s potěšením můžeme říci, že je nás opět více než loni. Počet členů nám oproti loňskému roku stoupl o 25, nárůst je zejména v dívčím oddíle a to hlavně mezi nejmladšími. Máme také radost, že se k nám i po delších odmlkách vracejí někteří starší členové a aktivně se zapojují do činnosti. A k tomu jedna zajímavost - nejmladšímu členovi našeho střediska jsou čtyři roky, zatímco nejstarší před pár dny oslavil osmaosmdesátku. Je to jistě důkazem toho, že skauting má co říci všem generacím.

Debata s M. A. Fryščokem

20.2.2013

Debata s M. A. Fryščokem 20. 2. v 18:30 v klubovně 30. oddílu Na středeční podvečer 20. února se nám podařilo domluvit setkání s panem Miloslavem Alexejem Fryščokem. Pan Fryščok předsedá občanskému sdružení Odkaz legionářů, je také autorem publikací o válečné i poválečné historii a znalcem brněnských reálií. Bude jistě velmi zajímavé poslechnout si, jak vypadal Juliánov před 50 lety či jak v Židenicích probíhaly události 2. světové války. Akce je určená spíše starším skautům a skautkám, ale je otevřená též široké veřejnosti. Předpokládaný konec je ve 20h. Těšíme se na večer plný poutavého vyprávění!

Novoroční přání

1.1.2013

Všem našim členům, příznivcům a přátelům a vůbec všem lidem dobré vůle přejeme do nového roku mnoho zdraví, splněných snů a hlavně sil tyto sny začít plnit.

Základna Chlébské

12.12.2012

Naše středisková základna v Chlébském na Vysočině dostala krásnou novou střechu! Po pádu stromu byla střecha jedné chatky poškozena a bylo nutné ji vyměnit. Podívejte se, jak vypadá nová. Máte zájem o ubytování na naší základně? Navštivte stránky www.chlebske.org a zarezervujte si termín. Fotku této nové střechy si můžete prohlédnout zde

Ukončen nábor nových členů - BABYSKAUTI

20.9.2012

Vzhledem k velkému počtu babyskautů již bohužel další nepříjímame.

Děkujeme za pochopení

Otevíráme nábor nových členů!

29.8.2012

Otevíráme nábor nových členů! Mátel-li zájem a chuť přijďte na první oddílové schůzky v září. Děti můžete do oddílů samozřejmě přivést i jindy, stači zavolat vedoucímu oddílu a domluvit se."

Druhá táborová sezóna

4.8.2012

Druhá táborová sezóna na tábořišti v Kostelní Myslová proběhla úspěšně. Oba naše tábory měly velmi dobrou účast a zkušení vedoucí zajistili pestrý program. Fotky z táborů se již brzy objeví na oddílových stránkách

Tisková zpráva ke Skautským dnům

29.5.2012

Tisková zpráva ke skautským dnům v Židenicích je ke stažení zde

Smlouvy - sponzorský dar

24.4.2012

Nově jsme pro ty z vás, kteří by měli zájem nás nějakým způsobem sponzorovat, připravili šablony darovacích smluv, které můžete najít zde - Darovací smlouva - věcný nebo zde - Darovací smlouva - bezhotovostní

Strategický plán střediska

16.4.2012

Širší vedení střediska se shodlo na novém strategickém plánu našeho střediska. Jedná se o důležitý dokument, kde jsou stanoveny priority a výhledové zaměření našich aktivit včetně řešení dlouhodobých problémů. Tento dokument je veřejný a pokud vás zajímá, najdete jej v sekci zápisů ze střediskové rady: http://www.skauti-zidenice.cz/zapisy-z-rady a střednědobý plán na střediska http://www.skauti-zidenice.cz/plan-strediska.pdf

Výprava za pokladem aneb "přiveď kamarády"

21.4.2012

Chcete začít chodit do skautu nebo přihlásit své dítě? Je tady nejlepší příležitost jak se s námi seznámit! V Mariánském údolí je ukryt poklad. Nevěříte? Pojďte s námi na výpravu za jeho objevením. Výprava se koná v sobotu 21. 4. 2012, sraz je v 9h na zastávce MHD Stará Osada před rohovou trafikou, návrat v 15h tamtéž. S sebou oblečení do přírody, pití, kapesné a jízdenky. Pro podrobnosti neváhejte volat vedoucím oddílů. Vítáni jsou všichni od nejmenších po dospělé, rodiče, sourozenci, babičky i kamarádi. Těšíme se na příjemný jarní výlet s vámi!

Letní tábory

22.3.2012

Již známe termíny letních táborů! Dívčí oddíl bude tábořit v termínu 30.6. - 14.7., chlapecký pak navazuje v termínu 14.7. - 4.8. Přípravy jsou již v plném proudu. Těšíme se na léto :-)

Plány činnosti

23.1.2012

Zajímá vás, jaký program plánují naše oddíly v nadcházejícím pololetí? Podívejte se na stránky oddílů, jsou tam umístěny plány činnosti až do léta. Program je pestrý a všichni si přijdou na své - od vlčat a světlušek až po dospělé.

Mikulášská besídka 4. prosince

3.11.2011

Naše středisko ve spolupráci s MČ Židenice uspořádá v neděli 4. 12. 2011 mikulášskou besídku v Dělnickém domě. Akce je určena pro nejširší veřejnost. Těšit se můžete na soutěže pro děti, drobné občerstvení, živou hudbu a vůbec na příjemné mikulášské odpoledne.

Postavíme školu v Africe

4.10.2011

Naše středisko se už čtvrtým rokem zapojí do projektu Postavme školu v Africe, kterou pořádá Junák ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. Budeme se účastnit benefiční sbírky v ulicích Brna. Více informací zde: http://www.skolavafrice.cz/o-projektu.

Tábory 2011

21.8.2011

Oba naše letní tábory proběhly v nejlepším pořádku. Nové tábořiště v Kostelní Myslové se myslím velice osvědčilo. Během léta se podařilo zprovoznit studnu na užitkovou vodu, postavit přístupové mostky, odladit objekty kuchyně a jídelny a spousta dalšího. Podívejte se na fotky v galeriích jednotlivých oddílů. Už teď se těšíme na příští léto :-)

Nový střediskový web

15.8.2011

Dnes byl po několika měsíčním snažení spuštěn nový střediskový web, doufám, že zde naleznete všechny potřebné informace.

Svojsíkův závod

24.4.2011

Náš tým uspěl v okresním kole Svojsíkova závodu a postoupil do krajského kola. Děkujeme týmu za perfektní reprezentaci a jejich vedoucím za dobrou přípravu

Přihlásit